Sprzęt

Wedo

Lego Educatioon WeDo – jest to zestaw składający się dokładnie ze 158 klocków, gdzie znajdziemy zarówno “standardowe” klocki Lego, ale także elementy niezbędne do tworzenia mechanizmów takie jak: zębatki, koła pasowe, czy też krzywki. Do tego wszystkiego mamy do dyspozycji specjalny przekaźnik, zwany lego hubem umożliwiający komunikację poprzez gniazdo USB z komputerem, silnik oraz dwa czujniki: ruchu i przechyłu (żyroskop). Zestaw nadaje się już dla dzieci w wieku 5 lat, a jaka jest górna granica wieku? Tak naprawdę nie ma! Zarówno 10-latek jak i 50-latek może zbudować i zaprogramować coś zupełnie nowego! Wystarczą tylko dobre chęci no i praktyka. Generalnie jednak prowadzone przez Robotekę w oparciu o te zestawy warsztaty dedykujemy dla najmłodszych, czyli dzieci w wieku 5-8 lat oraz grup starszych, jako starter przygotowujący do zabawy i nauki z zestawami Lego Minndstorms EV3.

W skład zestawu Lego Wedo wchodzą m.in.:

WeDo hub – przekaźnik, który połączy silnik i czujniki z komputerem. Krótko mówiąc dostarczy niezbędny do działania elementów prąd oraz umożliwi zaprogramowanie robotów i konstrukcji na ekranach komputerów.

9581_713x380_mainproduct

Żyroskop – dobrze wszystkim znany ze smartfonów. Dołączony do zestawów WeDo wykrywa zmianę położenia na sześć sposobów: przechył w górę, dół, lewo, prawo, położenie poziome oraz wstrząs.

9584_713x380_mainproduct

Czujnik ruchu – Nie wiesz co to jest? Pomyśl o drzwiach w markecie, które otwierają się, gdy wejdziesz w zasięg działania czujki. Dołączone do zestawów Lego umożliwiają testowanie automatycznych rozwiązań na różne sposoby.

9583.jpg

Silnik – serce każdej konstrukcji i każdego robota. Ożywi nasze pomysły, wprawi w ruch zębatki lub poruszy krzywkami. Nie ważne czy chcesz zbudować mechanicznego smoka, czy też wehikuł czasu, niezbędnym elementem zawsze będzie silnik!

8883_713x380_MainProduct

Oprogramowanie LEGO WeDo Software – służy do zaprogramowania robota. Jest oparte na różnokolorowych bloczkach, które po umieszczeniu na ekranie wprawią w ruch silnik bądź uruchomią sensory. Możesz je użyć dla przykładu(używając fachowego technicznego języka) do utworzenia algorytmu inkrementacji mocy silnika:)


Mindstorms EV3

Mindstorms EV3 to następca zestawu konstrukcyjnego Lego Mindstorms NXT 2.0, którego nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi robotyki. Tak jak poprzednik opiera się ona połączeniu wyspecjalizowanych serwomotorów, czujników, programowalnego mikrokomputera oraz klocków Lego Technic – wszystko to pozwala na zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanie niesamowitego robota, którego wygląd i funkcjonalność ogranicza jedynie wyobraźnia. Zestawy EV3 posiadają mnóstwo udoskonaleń, które otwierają przed młodymi robotykami jeszcze więcej możliwości. Nowa trzecia seria Mindstormsów pojawiła się w dwóch nieco różniących się wersjach:

  1. Lego Mindstorms EV3 Home Edition (#31313)
  2. Lego Mindstorms Education EV3 (#45544)

Pierwszy zestaw powstał z myślą o użytkownikach domowych (dzieci oraz hobbyści), natomiast drugi dla nauczycieli i studentów. Pomimo, tego rozgraniczenia oczywiście obydwa zestawy mogą być stosowane zamiennie, ale co ciekawe istnieją faktyczne różnice w zawartości pudełek. w razie pytań służymy pomocą.

Główne elementy zestawów Mindstorms Education EV3:

Inteligentna kość – sterownik – jest to zarówno mózg jak i serce każdego robota. Wyposażona w sześć przycisków, czarno-biały wyświetlacz o rozdzielczości 178×128 px, wbudowany głośnik, port USB, czytnik kart mini SD, cztery porty wejścia i cztery wyjścia oraz moduł Bluetooth.

Kość posiada procesor ARM9 o taktowaniu 300MHz, wbudowaną pamięć flash 16MB oraz pamięć operacyjną 64MB. Pomimo, że nie posiada wbudowanego modułu wi-fi wspiera modemy na usb. Obsługuje karty mini SD do 32GB pamięci.

Zasilana za pomocą 6 standardowych paluszków AA lub za pomocą specjalnego akumulatora litowo-jonowego o pojemności 2050 mAh

ev3_brick

Duży silnik – serwo-napęd posiadający pętlę sprzężenia zwrotnego pozwalająca na precyzyjną kontrolę silnika z dokładnością do 1 stopnia. Posiada wbudowany czujnik rotacji, co pozwala na dokładniejsze sterowanie większą liczbą napędów.

Waży 76 gramów. Bez obciążnia wykonuje 160-170 rotacji na minutę uzyskując moment obrotowy 0,21 Nm, a przy maksymalnym obciążeniu 0,42 Nm.

motor_l

Średni silnik – serwo-napęd posiadający pętlę sprzężenia zwrotnego pozwalająca na precyzyjną kontrolę silnika z dokładnością do 1 stopnia. Posiada wbudowany czujnik rotacji, co pozwala na dokładniejsze sterowanie większą liczbą napędów. Stosowany do poruszania mniejszych mas i uzyskiwania większych prędkości

Waży 36 gramów. Bez obciążnia wykonuje 240-250 rotacji na minutę uzyskując moment obrotowy 0,08 Nm, a przy maksymalnym obciążeniu 0,12 Nm.

motor_m

Czujnik odległości – cyfrowy czujnik fal ultradźwiękowych. Sensor generuje fale dźwiękowe i wykorzystuje ich echa w celu pomiaru odległości do przeszkody.

Działa w zasięgu od 3 cm do 250 cm z dokładnością do jednego centymetra.

ultrasonic

Czujnik koloru – potrafi rozpoznać 7 różnych kolorów (czarny, biały, niebieski, zielony, żółty, czerwony, brązowy). Zawiera również czujnik, który bada intensywność światła w danych warunkach.

Działa w zasięgu od 15 mm do 50 mm.

color

Czujnik żyroskopowy – mierzy zmiany orientacji robota w przestrzeni.

Działa z dokładnością do 3 stopni.

gyro

Czujnik dotyku – przycisk – czujnik analogowy, który posiada jeden ze stanów: wciśnięty, zwolniony i kliknięcie.

touch